Wawrzynek wilczełyko


Wawrzynek wilczełyko (czasem pisane osobno: "wawrzynek wilcze łyko", łac. Daphne mezereum) to krzew dziko rosnący w Polsce ale spotyka się go w naturze rzadko i w związku z tym podlega ścisłej ochronie. Bez problemu można zakpić sadzonki w szkółkach i warto go posadzić, ponieważ kwitnie najwcześniej z uprawianych u nas krzewów ozdobnych bo już w marcu. Wawrzynek wilczełyko nie osiąga dużych rozmiarów. Ma cienkie, rózgowate gałązki, które w czasie kwitnienia okrywają się licznymi kwiatami. Kwiaty te są czteropłatkowe, delikatnie różowe, pojedynczo osadzone. Pięknie pachną. Owalne, czerwone owoce także są ozdobą rośliny, ale uwaga - są silnie trujące (stąd w nazwie "wilcze"), podobnie jak cała roślina. Szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci. Owoce kształtem o kolorem zachęcaja do zjedzenia i dziecko łatwo może się skusić. Tymczasem, zjedzeniu już nawet jednego owocu może się okazać śmiertelne. Jeśli zatem w domu są małe dzieci, lepiej wawrzynka nie sadzić.

Wawrzynek wymaga żyznej, próchnicznej i wilgotnej gleby. Nie wymaga słonecznego stanowiska. Można go posadzić nawet w cieniu drzew.

Kupując sadzonkę, zwróćmy uwagę na to aby była z bryłą korzeniową. Do uprzednio wykopanego dołka dobrze jest wsypać 2-3 garście sproszkowanej kredy zmieszanej z ziemią. Ze względu na to, że krzew ten kwitnie bardzo wcześnie, sadzi się go jedynie jesienią.

Uwaga: wawrzynka nie należy przycinać.

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza