Migdał trójklapowy


Migdał trójklapowy (zwany też "migdałek pełnokwiatowy" - Amygdalus triloba plena) to bardzo lubiany przez hodowców krzew. Sprawia to wyjątkowy wdzięk jego kwiatów, podobnych do małych, pełnych różyczek o cukierkowej, różowej barwie. Kwiaty te są osadzone gęsto wzdłuż rózgowatych, wyginających się nieco pod ich ciężarem pędów. Wyglądają prześlicznie w ogrodzie i w wazonie. Kwitnienie migdałka można przyspieszać umieszczając gałązki ścięte pod koniec zimy w mieszkaniu, w naczyniu z wodą. Normalną porą kwitnienia jest koniec kwietnia i początek maja.

Szkółki produkują migdałki pienne, tj. szczepione na wysokim pniu, jednakże bardziej zalecane są migdałki krzewiaste, które wyglądają naturalniej i lepiej znoszą mrozy. Migdałki pienne można posadzić w ogrodzie, w którym przeważają geometryczne kształty rabat, ścieżek i trawników, albo w bardzo małym ogródku, gdy chce się wykorzystać miejsce między krzewami. Ponieważ migdałek jest rośliną wybitnie efektowną, należy go umieścić tak, aby był dobrze widoczny, najlepiej pojedynczo na trawniku. W przypadku kilka egzemplarzy, odległość sadzenia powinna wynosić ok. 1 m.

Migdałek najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej i dość wilgotnej, od dawna uprawianej. Nie udaje się na piaskach ani na glebach ciężkich (gliniastych) i podmokłych. Lubi miejsca zaciszne i słoneczne. W ostre zimy może przemarznąć, lepiej więc nad korzeniami usypać kopczyk z ziemi, a we wschodniej i północno-wschodniej części kraju - nawet obwinąć krzew słomą.

Migdałki przycina się według zasad stosowanych do: cięcia krzewów II grupy, lecz rzadziej (co 3-4 lata) i słabiej, gdyż kwiaty są osadzone prawie na całej długości pędów. Należy też starannie wycinać u nasady pędy wybijające z podkładki (są zwykle nierozgałęzione, proste, cienkie), szpecą bowiem krzew i hamują jego wzrost.

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza