Mahonia


Mahonia jest to zimozielony, niewysoki krzew (1-1,5 m), znany ze swych pędów okrytych ozdobnymi i twardymi liśćmi, używanych do wyrobu wieńców i wiązanek pogrzebowych. Liście są ciemnozielone, kolczasto ząbkowane i błyszczące, jakby pokryte lakierem. Jesienią nabierają czerwonego, mahoniowego odcienia - stąd nazwa. Kwiaty są cytrynowożółte, zebrane w grona, dość dekoracyjne, w jesieni zaś zdobią krzew ciemnogranatowe owoce przypominające czarne jagody.

Mahonie można sadzić grupowo pod większymi krzewami, ogałacającymi się od dołu. Nadaje się też na niskie, nieformowane żywopłoty. Krzewy rozmieszcza się wtedy co 50 cm.

Dużą zaletą mahonii są niewielkie wymagania glebowe i klimatyczne. Dobrze rośnie na przeciętnej glebie, a także w miejscach zacienionych - pod drzewami i krzewami lub od północnej strony budynków. Na mróz jest całkowicie wytrzymała, czym przewyższa większość uprawianych u nas zimozielonych krzewów, tylko w bezśnieżne i wietrzne zimy liście jej brunatnieją, nie jest to jednak szkodliwe. Bardziej niepokojącym objawem jest zasychanie liści. Zdarza się to najczęściej w lutym - marcu, zwłaszcza gdy jesień była sucha, a pod koniec zimy występują na przemian okresy dużego nasłonecznienia i chłodu. Między innymi dlatego lepiej krzew ten sadzić w miejscach osłoniętych i ocienionych, a jeśli rośnie w pełnym słońcu, warto go w południe cieniować.

Mahonie można nabyć w szkółkach, ale jest ona także jednym z nielicznych krzewów, które bez trudu można rozmnażać samemu z nasion. Należy je zebrać w sierpniu i zalać w naczyniu niewielką ilością wody. Gdy mięsiste części zmiękną, rozgniatamy je lekko, wydobywamy nasiona i na sicie przemywamy wodą. Najlepiej wysiać je zaraz (przesuszone gorzej kiełkują) na niewielkim zagonie w rozstawie 5x5 cm. Wiosną młode siewki należy przepikować (rozsadzić) w rozstawie 20 x 20 cm, a po roku rośliny przyciąć, aby się lepiej rozkrzewiły. Następnej wiosny (kwiecień - maj) można rośliny przesadzać na miejsce stałe.

Mahonie zakupioną w szkółce również się sadzi wiosną. Krzew ten lepiej znosi przesadzanie z dość dużą bryłą korzeniową.

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza