Pigwowiec pośredni


Pigwowiec pośredni (Chaenomeles superba) - jest to mieszaniec pigwowców japońskiego i chińskiego i najczęściej w sprzedaży są głównie jego odmiany, często pod niewłaściwymi nazwami, np. jako "pigwa japońska".

Dla tego krzewu warto znaleźć miejsce w każdym ogrodzie i na każdej działce, odznacza się on bowiem nie tylko dużym urokiem, ale daje owoce nadające się na przetwory.

Pigwowiec jest niewielkim krzewem, osiąga wysokość około 1 m, lecz rozrasta się dość szeroko na boki. Na pędach znajdują się ostre ciernie długości około 1 cm. Liście ma jajowate, wyraźnie piłkowane, ciemnozielone, nieco skórzaste, na zimę opadają nie zmieniając barwy. Charakterystyczną cechą są przylistki - małe, półkoliste utwory u nasady liści. Największym walorem zdobniczym pigwowca są kwiaty - podobne do kwiatów jabłoni, lecz grające bardzo żywymi barwami, zwykle w różnych odcieniach czerwieni. Dla przykładu można wymienić: Cardinalis - kwiaty ciemnopurpurowe, Crimson and Gold - kwiaty żywo czerwone z dużymi, żółtymi pylnikami, Pink Lady - kwiaty ciemnoróżowe. Są też odmiany biało kwitnące (Nivalis) i odmiany o kwiatach barwy bladego koralu. Kwitną w maju, ale posadzone w zacisznym miejscu, np. pod murem - wcześniej. Kwiaty pięknie wyglądają w wazonach. Nawet jedna gałązka wystarczy do stworzenia kompozycji w stylu japońskim.

Owoce pigwowca, osadzone na bardzo krótkich szypułkach, przypominają niewielkie jabłka. Skórkę mają cytrynowożółtą, miejscami rdzawo omszoną. Są bardzo twarde i kwaskowate, toteż nie spożywa się ich na surowo, lecz używa na przetwory (konfitury, dżemy), które odznaczają się niepowtarzalnym aromatem i dużą zawartością witaminy C. Z drobno pokrajanych owoców można sporządzać aromatyczny syrop (surowe owoce zasypuje się cukrem). Oryginalny smak ma też nalewka.

Zastosowanie pigwowców w ogrodzie jest różnorodne: można z nich utworzyć grupę na trawniku albo posadzić (co 1 m) wzdłuż drogi lub ogrodzenia. Wyższe odmiany nadają się na nieformowane żywopłoty (sadzi się wówczas co 50 cm), najniższe zaś na rabaty skalne.

Krzewy te mogą rosnąć na każdej przeciętnej glebie, jednak dobrze kwitną i owocują tylko na żyznej, dość wilgotnej i szybko się nagrzewającej, gdyż korzenie mają słabo rozwinięte. Nie powinno się ich sadzić na glebach podmokłych, zadarnionych i zachwaszczonych. Lubią słońce, a więc nie należy ich umieszczać od północnej strony domu i pod drzewami.

Wytrzymałość pigwowców na mróz jest w naszych warunkach dostateczna. Jeżeli nawet przemarzną w czasie surowej i bezśnieżnej zimy, to po przycięciu gałęzi powinny wydać nowe pędy. Pigwowce przycina się według zasad stosowanych do: cięcia krzewów II grupy.

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza