Krzewy iglaste


Krzewy iglaste i odmiany karłowe drzew iglastych

Ogród obsadzony wyłącznie roślinami liściastymi wygląda w zimie smutno i pusto. Dlatego nawet wówczas, gdy jest on zupełnie mały, warto posadzić w nim jeden krzew iglasty. Istnieje dość dużo form niskich i to wśród gatunków ogólnie znanych jako olbrzymy parkowe i leśne. Na przykład świerk pospolity (Picea excełsa), wyrastający do 50 m, ma odmiany - karzełki, wysokości zaledwie 1 m, a nawet mniejsze. Naturalnie te najniższe i średnio wysokie krzewy iglaste są dla małych ogródków najodpowiedniejsze.

Nad rozmieszczeniem krzewów iglastych trzeba się specjalnie zastanowić, aby nie zginęły w masie innych roślin i najlepiej uwydatniły swoje walory.

Najlepszym tłem dla tych krzewów są dobrze utrzymane trawniki. Wystarczy tam jeden niski świerk albo cis. W większym ogrodzie można z krzewów 2-3 gatunków lub odmian skomponować na trawniku grupę obsadzając ją roślinami cebulkowymi. Szczególnie piękna będzie ona wczesną wiosną. W ogrodzie o przewadze geometrycznych rabat i kwietników można niskie, zwłaszcza kuliste, odmiany żywotnika (tui) posadzić w czterech rogach trawnika albo rzędem wzdłuż głównej drogi.

Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym ładnie wyglądają przy ogrodzeniu każdego typu. Jeżeli posadzimy je odpowiednio gęsto, utworzą rodzaj zwartego żywopłotu, który może być formowany, gdyż większość tych roślin doskonale znosi cięcie, albo swobodnie rosnący. Do tego celu szczególnie nadają się żywotniki, cyprysiki i cisy.

Doskonale wyglądają krzewy iglaste na tle jasnych ścian domu i tarasu. Na przykład o taras może być oparty jałowiec płożący, a wzdłuż domu umieszczona rabata z obficie kwitnących róż bukietowych w żywych barwach. Taka kompozycja stwarza wrażenie ładu i spokoju.

Miłym pomysłem jest wykorzystanie jako choinki świątecznej świerka posadzonego na trawniku przed oknami lub od strony ulicy. Choinka taka może być ozdabiana lekkimi lampkami, bombkami itp. Stosuje się to często w Anglii. USA i Kanadzie.

Jeżeli warunki nie pozwalają na umieszczenie krzewów iglastych w eksponowanym i dobrze wyodrębnionym miejscu, można je łączyć z innymi roślinami. Dobrym sąsiedztwem są krzewy obficie kwitnące, jak róże, wawrzynek, żylistki, wajgela, kalina koreańska, hortensja, niskie odmiany forsycji oraz pigwowiec. Spośród roślin zielnych mogą krzewom iglastym towarzyszyć niektóre byliny, na przykład astilbe i wszystkie cebulkowe, zwłaszcza lilie różnych gatunków, a z małych - cebulka, śnieżyca, przebiśnieg. krokus i zimowit. Doskonałe są też zestawienia z paprociami, kosaćcami i pierwiosnkami.

Dobrym miejscem dla krzewów iglastych są wszelkie pochyłości w ogrodzie. Do ich obsadzenia nadają się gatunki o gałęziach ścielących się. Zdobią one szczególnie pobocza schodów. Krzewy iglaste bardzo ładnie wyglądają na rabatach skalnych, muszą to jednak być bardzo niewielkie formy, wśród których pierwszeństwo warto dać krzewom płożącym się i bardzo wolno rosnącym.

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza