Budleja (omżyn) Dawida


Budleja Dawida (Buddleia davidii) jest to krzew stosunkowo rzadko u nas uprawiany, ale ma szansę stać się jednym z najpopularniejszych, gdyż kwitnie późno, po wiosennej "powodzi" kwiatów. Nadaje się też do małych ogrodów, gdyż zwykle wymaga corocznego silnego przycinania, a więc należy ograniczyć jego rozmiary tak, aby nie zajmował dużo miejsca.

Liście budlei przypominają kształtem liście wierzby, lecz są znacznie większe - długości do 30 cm i od spodu pokryte białym "filcem". Ozdobą budlei są natomiast kłosowate kwiatostany przypominające bardzo wąskie wiechy lilaka. Podobieństwo jest tym większe, że budowa poszczególnych kwiatów, a także ich wielkość i barwa zbliżone są do kwiatów lilaka. Najczęściej są one fioletowe z pomarańczową gardzielą. Bywają też odmiany ogrodowe o kwiatach ciemnofioletowych, fioletowopurpurowych, różowych w wielu odcieniach i białych.

Budleja najładniej wygląda w grupie na trawniku, nie łączona z innymi krzewami. Można ją obsadzać bylinami o ozdobnych liściach, jak paprocie czy funkie, gdyż gałęzie w dolnej części krzewu mają mało liści i łatwo je tracą.

Budleja lubi gleby żyzne i dość wilgotne, ale przepuszczalne i szybko nagrzewające się wiosną. W ogrodzie trzeba jej przeznaczyć miejsce słoneczne i zaciszne.

Cenną zaletą tego krzewu jest wczesne wchodzenie w okres kwitnienia; zakwita on już w następnym roku po posadzeniu. Chociaż nie jest krzewem zimozielonym, zaleca się przesadzać go ze szkółki z bryłą ziemi. Sadzi się co 1 m.

Budleja jest niewytrzymała na niskie temperatury, jednakże po przemarznięciu doskonale odrasta. Z tą właściwością wiąże się sposób cięcia tego krzewu, otóż budleję można traktować tak, jak niektóre byliny. Mianowicie glebę w promieniu 50-80 cm od nasady krzewu należy przykryć liśćmi lub torfem, usypując możliwie wysoki kopczyk, a na wiosnę odrzucić okrycie i pędy przyciąć 10-20 cm nad ziemią. Zaleca się również przyciąć w ten sposób pędy krzewów nie przemarzniętych, gdyż zabieg ten wpływa korzystnie na ilość i jakość kwiatów budlei, która kwitnie na pędach tegorocznych - (cięcie krzewów pierwszej grupy).

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza