Tamaryszek


Tamaryszek (Tamarix spp.) to krzew, który osiąga wysokość 2-3 m i szeroko rozrasta się na boki, a nawet pokłada. Ma ażurową "potarganą" koronę o bardzo cienkich rózgowatych pędach poruszających się przy nawet lekkim powiewie wiatru. Liście ma drobniutkie, podobne do łusek, przypominają liście wrzosu. Są ciemnozielone, często z szarawym lub niebieskawym odcieniem. Niekiedy, na zimę, najdrobniejsze gałązki potrafią opaść. Kwiaty tamaryszka są również drobne, ale za to pokrywają pędy bardzo obficie. Zebrane są w wąskie kłosy, a te z kolei tworzą wiechy. Kwiaty charakteryzują się subtelną barwą - jasnoróżową, lilaróżową, karminową - i jakby przygaszoną. Często płatki po zaschnięciu pozostają na gałązkach.

Istnieje kilka gatunków tego rodzaju, lecz różnice między nimi są niewielkie, można więc posadzić każdy z tamaryszków dostępnych na naszym rynku. Najczęściej są to: tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora), kwitnący w maju, i tamaryszek odeski (Tamarix odessana) kwitnący w lipcu.

Krzewy tego rodzaju nadają się raczej do większych ogrodów, choć 1-2 egzemplarze można zmieścić i w małych. Najefektowniej prezentują się w grupach na trawniku, a także przy ogrodzeniach z siatki bądź kratach, przez których oczka przeciskają swe wiotkie pędy.

Tamaryszki świetnie radzą sobie na ubogich i suchych glebach. Znoszą do pewnego stopnia nawet zasolenie, czego dowodem są wspaniałe okazy tamaryszków spotykane w Ciechocinku. Ponieważ mają głęboki system korzeniowy, można je sadzić nawet na piaskach i na hałdach kopalnianych dostarczając jednak trochę wody, zanim się dobrze zakorzenią. Z tych względów można je szczególnie zalecać dla ogrodów przy domach letniskowych na terenach nadmorskich, leśnych itp.

Dobrze rosną tylko w miejscach dobrze nasłonecznionych, w cieniu marnieją, a nawet giną. W zimie część młodych pędów może wymarznąć, ale zwykle wyrastają nowe ze starych gałązek. Dobre wyniki daje wówczas silne przycięcie krzewu, pobudzające do wydania przyrostów. Zresztą zalecane jest odmłodzenie krzewów co parę lat, gdyż reguluje pokrój krzewu. Pora i metody cięcia krzewów jak dla II grupy.

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza