Liguster pospolity


Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) - krzew ten przypomina nieco bukszpan, ma też podobne zastosowanie. Wyrasta do 2-3 m, tworząc krzewy o nieco wiotkich, nieregularnie rozmieszczonych gałęziach. Liście ma lancetowate lub eliptyczne, przeciętnie długości 5 cm, ciemnozielone, nieco skórzaste. W cieplejszych okolicach kraju część liści pozostaje na krzewie, można więc ligustr uważać za roślinę półzimozieloną. Kwiatostany ligustru budową bardzo przypominają kwiatostany lilaka, lecz są mniejsze, a poszczególne kwiaty znacznie drobniejsze. Są one białe lub kremowe, lekko pachnące. Rozwijają się od czerwca do końca lipca. Później miejsce ich zajmują owoce, gęsto osadzone, podobne do czarnych jagód i błyszczące. Gatunek typowy nie jest specjalnie efektowny, bardziej zasługują na polecenie jego odmiany:

Ligustr nadaje się przede wszystkim na żywopłoty formowane, doskonale bowiem znosi cięcie. W tym wypadku przycina się go według reguł cięcia żywopłotów.

Wymagania glebowe ligustru są niewielkie - może rosnąć na różnych typach gleb, z wyjątkiem nieprzepuszczalnych, zimnych gleb gliniastych. Krzew ten wymaga natomiast dużo światła. Na mrozy jest wytrzymały. Występujące u wymienionych odmian brunatnienie liści w zimie nie jest oznaką przemarznięcia.

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza