Irga pozioma


Irga pozioma - Cotoneaster horizontalis. Jest to jedna z najbardziej lubianych niskich irg, o pędach prawie poziomo rozpostartych na ziemi (płożących się). Nie przekracza wysokości 50 cm, natomiast na boki sięga w promieniu około 2 m. Pędy rozgałęziają się na dwie strony w jednej płaszczyźnie. Liście ma drobne, długości 0,5-1cm, owalne, również płasko i równomiernie ułożone po obu stronach pędu. Są one ciemnozielone z połyskiem, w jesieni zaś czerwienieją. Czerwone są też owocki, drobne, lecz pokrywające gałązki bardzo obficie i utrzymujące się mniej więcej do połowy zimy.

Irga pozioma doskonale wygląda w pobliżu rabaty skalnej i na wszelkich pochyłościach, na przykład koło schodków na terenie dwupoziomowym. Można ją też posadzić przy niskim murku, koło tarasu albo na trawniku.

Krzew ten ma niewielkie wymagania glebowe, nie lubi tylko gleb bardzo ciężkich i podmokłych. Po dobrym zakorzenieniu się nieźle znosi suszę, natomiast dla świeżo posadzonych krzewów susza jest szkodliwa. Wadą irgi poziomej jest wrażliwość na mróz, jednakże ostatnio rzadko zdarzają się tak ostre zimy, aby mogły grozić jej zniszczeniem. W okolicach o surowszym klimacie, zwłaszcza w rejonach północnych i wschodnich, warto okryć lekko krzew długą słomą lub gałązkami drzew iglastych. Okrycie to jednak chroni głównie przed dużymi różnicami między temperaturą dnia i nocy pod koniec zimy, a nie przed mrozem.

W małym ogródku sadzi się zwykle jeden krzew tego gatunku. Trzeba tylko pamiętać, że bardzo szeroko rozprzestrzenia się na boki. Irgę poziomą powinno się przewozić ze szkółki i sadzić z bryłą korzeniową, jak rośliny iglaste.

Irga błyszcząca
Irga Dielsa
Irga wielokwiatowa
Irga Dammera

Informacje ogólne

Sadzenie krzewów

Pielęgnacja krzewów

Krzewy liściaste

Pnącza